Co to jest kolagen i dlaczego jest ważny dla organizmu?

Tkanka łączna, pełniąca funkcję spoiwa między narządami, zawiera dużą ilość specyficznego białka fibrylarnego, znanego jako kolagen. Jego zadaniem jest utrzymanie sprężystej struktury kości, zębów czy więzadeł oraz w ograniczonym zakresie hipertrofia rozwijająca mięśnie. W rezultacie organizm może bez przeszkód poruszać się, odbudowywać urazy oraz stawać się coraz silniejszym.

Niedobór kolagenu skutkuje bólem podczas aktywności fizycznej. Można zaobserwować to zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, gdyż przyswajalność tego białka maleje wraz z upływającym czasem. Objawia się to również wiotczeniem skóry, wypadaniem włosów, nawarstwianiem się zmarszczek oraz osłabieniem pracy nerek, wątroby czy oczu. Działanie kolagenu na stawy ma też olbrzymie znaczenie w świecie profesjonalnego i amatorskiego sportu. Intensywny trening redukuje poziom białek kolagenowych, przez co konieczne staje się ich uzupełnianie.

Skład kolagenu – jak przebiega odbudowa chrząstki stawowej?

Budowę kolagenu wyróżnia obecność aż 19 aminokwasów, w tym proliny czy hydroksyproliny, których próżno szukać w preparatach BCAA. 33% kolagenu stanowi glicyna, stosowana w leczeniu cukrzycy, zaburzeń snu, przewlekłego zmęczenia i zapalenia stawów. Tak jak w przypadku innych białek, również suplementacja kolagenu jest niezbędna, aby ciało rozwijało się harmonijnie i pozostało odporne na kontuzje.

Kolagen na stawy dla sportowców działa przez cały czas, regenerując chrząstkę stawową. Proces ten jest jednak długotrwały, dlategonawet chwilowy deficyt potrzebnych białek zwiększa ryzyko wystąpienia obrzęku, pęknięć, a nawet odsłonięcia kości. Wtedy pomóc może jedynie wizyta u specjalisty oraz czasochłonna rehabilitacja.

Co sprzyja niedoborowi kolagenu i jak temu zapobiec?

Dwie podstawowe przyczyny utraty kolagenu zostały już wspomniane – są to sport oraz starzenie się. Niszczy go również stres, kontakt z promieniowaniem UV, alkohol, stosowanie wyrobów tytoniowych oraz niektóre choroby, jak toczeń czy zespół antyfosfolipidowy. Jeśli chcemy zapanować nad zrogowaceniami skóry oraz kondycją stawów, warto zacząć od zmiany stylu życia.

Naturalny kolagen dla sportowców znajdziemy w rybach słodkowodnych, galaretach mięsnych oraz podrobach. Nawet jeśli synteza tego białka odbywa się już w naszym organizmie, to odpowiednia dieta przyspieszy cały proces. Warto skorzystać też z warzyw i owoców bogatych w witaminę C. Truskawki, borówki, maliny, brokuły, czosnek czy pietruszka zwiększą przyswajalność kolagenu.

Kolagen dla sportowców – kto skorzysta z suplementacji?

Dużo łatwiejszym sposobem wyrównania poziomu kolagenu w organizmie jest odpowiednia suplementacja treningowa. Dzięki koktajlom, tabletkom i szotom nie musimy sięgać po żelatynę, a ich przystępna forma ułatwia spożycie między posiłkami, z dala od nadmiaru cukru czy zbędnego tłuszczu. Co ważne, kolagen dla sportowców do picia cechuje wchłanialność na poziomie nawet 95-97%. Pozwala to nie tylko znacznie szybciej wrócić do formy po ciężkim treningu, ale i utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry. Ma to duże znaczenie w sportach sylwetkowych.

Stawowa suplementacja kolagenem – przegląd preparatów:

Produkt

Forma

Koszt

Zalety

MyProtein Białko Kolagenowe

Koktajl

129 PLN

Łatwe rozpuszczanie, brak tłuszczu i dodatku cukry

Olimp Kolagen Active Plus

 

Kapsułki do ssania

23 PLN

Kolagen uzupełniony wapniem, magnezem oraz witaminą C

Collagen Gold Shot

Szot

8,99 PLN

Jedna porcja zawiera komplet witamin z grupy B

Olimp COLLAREGEN 400G

Proszek

64 PLN

Duże opakowanie na 72 porcje oraz obecność witaminy C w składzie

 

Suplementacja kolagenem zalecana jest każdej osobie po 25. roku życia (z wyłączeniem kobiet w ciąży i dzieci), jednak największe korzyści odczują osoby spędzające dużo czasu na siłowni, biegacze, rowerzyści oraz osoby trenujące fitness. Wymachy, podciągnięcia i długie sesje treningowe w sposób naturalny wycierają chrząstkę stawową. Suplementacja kolagenowa spowolni proces naturalnego zużycia stawów, który, póki co, jest dla nas nieodwracalny.

Jak długo stosować kolagen, aby skutecznie wzmocnić swoje stawy?

Kuracja kolagenem trwa często 3 miesiące. Jest to okres, w którym dochodzi do uzupełnienia lub wymiany cząsteczek kolagenu w organizmie. Oczywiście mowa tu o preparatach doustnych, a nie zastrzykach oferowanych przez gabinety kosmetyczne. Jeśli nie wystąpiły niepożądane objawy, kolejne porcje preparatu możemy przyjmować bez okresów przerw.

Objawy niepożądane podczas przyjmowania kolagenu to:

  • pokrywka i przebarwienia skórne,
  • przyspieszone tętno,
  • nieświeży oddech,
  • zaparcia,
  • nudności.

Suplementy kolagenu możemy spożywać w jadłospisie okołotreningowym, dbając o relaks między kolejnymi sesjami na siłowni. Jest to niezwykle ważne, gdyż bez czasu na odbudowę nawet najlepsza dieta nie zatrzyma postępującego zużycia stawów.

Mocne paznokcie, odżywiona, naturalna skóra oraz stawy przygotowane do sportowych wyzwań – wszystko to jest zasługą zbalansowanego poziomu kolagenu. Jeśli w naszym menu nie ma już miejsca na kolejny kaloryczny posiłek, ubytki warto uzupełnić przy pomocy gotowych produktów spożywczych. Z szotem lub koktajlem zrobimy to w kilka sekund, a organizm podziękuje nam za to przyspieszoną regeneracją i spokojem na starość.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć