Jaki zestaw i rakietę do badmintona wybrać? Wybierz najlepszy do gry w kometkę

8-01-2019

Jeżeli ktoś chce przypomnieć sobie tamte czasy lub pokazać własnemu dziecku tę grę, powinien wybrać zestaw do badmintona z oferty sprawdzonego sklepu sportowego. Współczesny sprzęt jakościowo znacznie różni się od tego sprzed 30 lat – stwarza więcej możliwości, a tym samym gra jest znacznie przyjemniejsza.

badminton

Badminton a inne sporty rakietowe


Sporty rakietowe mają wielu miłośników – ćwiczą kondycję, siłę i myślenie przestrzenne. W zależności od dyscypliny różnią się zasadami oraz budową rakietek, czyli sprzętu, którym odbijamy lotkę lub piłeczkę. Rakietka do badmintona z wyglądu jest bardzo podobna do rakiety do tenisa ziemnego, lecz jest od niej lżejsza i nieco mniejsza. Wynika to przede wszystkim z tego, że mknąca z ogromną prędkością piłka tenisowa, ma większą masę niż lotka, dlatego potrzebuje solidnego i odpornego na uderzenia sprzętu. Rakiety do squasha przypominają paletki do badmintona, jednakże różnią się kształtem. Ich główki zwężają się ku dołowi, a rączki są nieco dłuższe – związane jest to ze środkiem ciężkości i możliwościami manewrowania rakietą. Nie sposób nie wspomnieć o grze w ping ponga, czyli popularnym tenisie stołowym. W ping pongu bardzo lekką piłeczkę (ważącą jedynie 2,7 g) odbija się przy pomocy paletki zrobionej z deski oklejonej gumą lub kauczukiem. Aby grać w tenisa stołowego nie trzeba mieć bardzo dobrej kondycji, ale wskazana jest zwinność i szybkość. W porównaniu do squasha i tenisa ziemnego ta dyscyplina nie wymaga dużego boiska, dlatego stoły i zestawy do ping ponga chętnie kupowane są przez prywatne osoby, które wstawiają je do specjalnie wydzielonych pomieszczeń w domu.


Jak grać w badmintona? 

Badminton zasady ma proste. Dwa dwu- lub czteroosobowe zespoły stają naprzeciwko siebie na boisku podzielonym siatką. Zawodnicy serwują za pomocą rakietki, a punkty zdobywane są w momencie, w którym po zagraniu jednej ze stron lotka dotknie podłoża lub wypadnie poza boisko i nie zostanie odbita przez przeciwnika.

badminton

Wygrywa zespół, który w dwóch setach pierwszy osiągnie wynik 21 punktów. Warto zaznaczyć, że kometka – bo tak też nazywany bywa badminton – nie jest wyłącznie dziecięcą zabawą, a dyscypliną sportu docenioną na świecie i wpisaną od 1992 r. na listę konkurencji Igrzysk Olimpijskich.

Jaki zestaw kupić?

Zacznijmy od podstaw – aby zacząć swoją przygodę z kometką, należy zaopatrzyć się w rakiety do badmintona. Oczywiście, paletki bez lotki są bezużyteczne, jednakże lotki znacznie łatwiej dokupić do rakietek, niż na odwrót. Rakietki, mimo że zasadniczo są lekkim sprzętem (ważą od 70 do 100 g), mają skalę oznaczeń wagi od 1U do 6U. Im wyższa cyfra – tym paletka jest lżejsza. Dla początkujących polecane są lekkie rakietki, które są bardziej zwrotne i pozwalające szybciej zareagować na zagranie przeciwnika, niż ich cięższe odpowiedniki. Po kilkudziesięciu godzinach gry, kiedy zawodnik „wyczuje” rakietę może sięgnąć po sprzęt oznaczony jako 3,2 lub 1U – daje on znacznie większą siłę uderzenia oraz jest bardziej stabilny. Warto wiedzieć, że także rączki rakietek mają kilka wielkości, które określają ich obwody. Wielkości te oznaczane są parametrami od G2 do G5 – G2 to największy obwód a G5 – najmniejszy. Nie ma złotej zasady, jaka wielkość rączki jest najlepsza. Ot, należy wybrać tą, która najwygodniej leży w dłoni a w przypadku wątpliwości, zakupić rakietkę o mniejszym obwodzie, ponieważ w razie potrzeby będzie można „pogrubić” go owijką. Dobór sprężystości rakiety zależy od zaawansowania technicznego gracza – im zawodnik jest bardziej doświadczony, tym lepiej będzie mu się posługiwało sztywniejszą paletką, pozwalającą na silniejsze odbicia.

Teraz o kolejnym, ważnym elemencie zestawu – lotkach. Lotki do badmintona dzielimy na dwa rodzaje – piórowe i nylonowe. Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z piór – w tym przypadku gęsich. Ich zaletami są kontrola i przewidywalność lotu, wadami – krótka żywotność i wysoka cena. Lotki nylonowe, czyli wykonane z tworzywa sztucznego są tanie i odporne na uszkodzenia, lecz mają kiepskie właściwości lotne. Zalecane jest, aby techniki gry uczyć się na lotkach sztucznych a po kilkudziesięciu godzinach, zaznajomić się z lotkami piórowymi. Jako ciekawostkę napiszemy, że na olimpiadzie i międzynarodowych zawodach używa się lotek piórowych.

zestaw do badmintona

Ostatnim elementem, kompletując zestaw do gry, jest siatka do badmintona. Można oczywiście pokusić się o wykorzystanie długiego sznurka, ale skoro zdecydowaliśmy się na kupno dobrej jakości rakietek i lotek, to i jeśli chodzi o siatkę, nie warto silić się na prowizorkę. Zważywszy, że nie jest to drogi zakup, a posłuży co najmniej kilka sezonów. Siatki, zasadniczo różnią się od siebie w jednym aspekcie – część posiada stelaż, a część wymaga zamocowania na słupkach. W przypadku gdy nie dysponujemy miejscem ze słupkami (lub dwoma drzewami, pomiędzy którymi można rozciągnąć siatkę) wybór jest prosty – siatka z konstrukcją. Jej wadą jest konieczność noszenia ze sobą stelaża, który podnosi wagę całego ekwipunku. Natomiast siatki do przytwierdzenia do słupków są poręczne i lekkie, jednakże nie zawsze jest miejsce, aby je przypiąć.

Zobacz również