Jaki wybrać sprzęt do lekkiej atletyki?

30-01-2017

Lekkoatletyka nie bez przyczyny jest nazywana królową sportu. Niestety – w wielu szkołach i klubach sportowych jest ona mocno zaniedbywana na korzyść gier drużynowych. Te ostatnie rzecz jasna również są istotne, jednak dyscypliny lekkoatletyczne mogą stanowić świetną podbudowę do budowanie ogólnej sprawności, przydatnej w innych dziedzinach sportu. Jeśli zamierzasz zmienić tą sytuację i wprowadzić do prowadzonych przez siebie zajęć zupełnie nowe ćwiczenia – zapraszamy do lektury poniższego tekstu. Dowiesz się z niego, po jaki sprzęt warto sięgać!

Skok wzwyż – materace, poprzeczki, stojaki

Jeżeli skok wzwyż ma być trenowany efektywnie i bez obawy o zdrowie osób trenujących, w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednio miękkie podłoże, które amortyzowałoby lądowanie po wygięciu się w trakcie samego skoku.

W zastosowaniu tym w oczywisty sposób najlepiej sprawdzają się materace sportowe. Nie mogą to być jednak zwykłe maty, sprawdzające się przy wielu innych ćwiczeniach, ale przy lądowaniu po skoku wzwyż po prostu zbyt cienkie. W tej konkretnej dyscyplinie najlepiej sięgnąć po dedykowane materace do zeskoku o grubości około 40 centymetrów (czasem nawet więcej), wykonane ze specjalnych tworzyw o odpowiedniej gęstości, zapewniającej łagodne lądowanie.

Materace do zeskoku to jednak nie wszystko. Warto wraz z nimi zaopatrzyć się o specjalne pokrowce, nazywane również kołderkami do materaców do zeskoku – czasem sprzedawane wraz z nimi, bywa jednak, że kupowane odrębnie. Służą one zabezpieczeniu samego materaca w trakcie treningów skoku wzwyż, z jednej strony zapobiegając stopniowemu niszczeniu pod butami, z drugiej działając przeciwpoślizgowo.

Materac do zeskoku to jedno, co jednak z poprzeczkami i przeznaczonymi do ich podtrzymywania stojakami? Stojaki w sposób oczywisty powinny charakteryzować się stabilną podstawą, nie tylko pod względem kształtu (wygięcia nóżek na boki – zwykle w formie krzyża lub trójnogu), lecz również poprzez odpowiednie obciążenie ich dolnych części.

Stojaki powinny też dysponować regulowaną podpórką pod poprzeczkę, pozwalającą na łatwą zmianę wysokości. Istotny jest również zakres regulacji, tak, by móc ją dostosować do różnych ćwiczeń, poziomu zaawansowania, a w przypadku szkół także wieku ćwiczących dzieci. Dolny zakres często oscyluje wokół 50 centymetrów, choć zdarzają się zarówno mniejsze wartości (szczególnie w sprzęcie dla szkół), jak i większe (dla bardziej zaawansowanych osób). Górny to zwykle 210-230 centymetrów, choć zdarza się i więcej. Oczywiście podpórki powinny umożliwić łatwe strącenie poprzeczek – tak, by w razie czego nie hamować ćwiczącego.

Poprzeczki jako takie powinny łączyć w sobie dwie cechy – być lekkie i odporne. To pierwsze ma na celu chronienie zawodnika i ułatwienie treningów, to drugie – możliwość stosowania sprzętu nawet przy dużej intensywności treningów. Dodatkowo jest wysoce wskazanym, aby końcówki poprzeczki do skoku wzwyż były pokryte gumową osłoną, zwiększającą poziom bezpieczeństwa.

Płotki lekkoatletyczne do biegów

Płotki, choć kojarzone przede wszystkim z biegami płotkarskimi, są znacznie bardziej wszechstronnym narzędziem do treningów lekkoatletycznych. Sprawdzają się zarówno w trakcie ćwiczeń biegu z przeskakiwaniem przeszkód, jak i w bardziej spokojnych ćwiczeniach, takich jak marsz z podnoszeniem nogi nad przeszkodami (co świetnie poprawia mobilność nóg).

Wybierając płotki biegowe sprawdź czy są lekkie, a najlepiej posiadające również otulinę, która zapobiegnie uszkodzeniom samego płotka i kontuzjom osoby ćwiczącej. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość regulowania wysokości płotka (tym samym dostosowanie go do potrzeb różnych osób). Ciekawostką jest także fakt, że część płotków zbudowana jest w taki sposób, aby po przewróceniu mogły same wychylić się z powrotem do pozycji stojącej – co mocno usprawnia bardziej dynamiczne treningi.

Oszczepy lekkoatletyczne

Chcąc nabyć oszczepy sportowe do klubu lub do szkoły, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich trwałość (choć ta w oczywisty sposób powinna być odpowiednio duża, w końcu zarówno trenowanie techniki, jak i siły rzutu, wymaga naprawdę wielu powtórzeń). Istotna jest również waga i długość sprzętu – tak, aby była ona dostosowana do budowy i możliwości ćwiczących w różnym wieku.

W praktyce wykorzystywane są oszczepy lekkoatletyczne o wadze od 300 do 1000 gram, przy czym starsi juniorzy i dorośli najczęściej sięgają po oszczep o wadze 800 gram i długości 260-270 centymetrów w przypadku mężczyzn lub 600 gram i 220-230 centymetrów w przypadku kobiet. W przypadku młodszych ćwiczących zazwyczaj w grę wchodzi sprzęt o wadze od 500 do 700 gram (odpowiednio dziewczęta i chłopcy), choć na potrzeby początkowych treningów i poprawiania techniki wykorzystuje się także lżejszy sprzęt.

Kule stalowe do pchnięcia kulą

Pchnięcie kulą na poziomie zawodniczym odbywa się za pomocą kul stalowych, jednak jeśli zamierzasz skompletować sprzęt przeznaczony do treningów, warto, byś zaopatrzył się również w kule, których zewnętrzna powłoka wykonana jest z tworzywa sztucznego – one również przydadzą się w ćwiczeniach.

Wybierając kule do pchnięcia zwróć uwagę na to, na ile dobrze leżą w ręce, jak są wyważone oraz jakie jest ich wypełnienie (najczęściej będzie ono wykonane ze śrutu ołowianego lub stalowego).

Waga samej kuli do pchnięcia zależy od płci i wieku ćwiczących. W przypadku kobiet będzie to zazwyczaj 4 kg (lub 3 kg w przypadku juniorek). U mężczyzn 6-7,26 kg (6 kg w przypadku wieku 18-19 lat, później więcej, w przypadku juniorów używane są kule lżejsze, ważące 5 kg).