Trenowanie piłki nożnej to nie tylko bieganie z piłką, to również cała seria innych ćwiczeń, w których często przydatne okazują się dodatkowe akcesoria. Co prawda można sobie radzić bez nich, jednak posiadanie odpowiedniego sprzętu znacząco ułatwia kształtowanie techniki i przyspiesza czynienie postępów.

Zakup piłek w różnych rozmiarach

Piłki nożne występują w kilku różnych rozmiarach numerowanych cyframi od 1 do 5, przy czym standardową i najczęściej użytkowaną wersją jest właśnie ta ostatnia. Z „piątki” korzystają profesjonalni piłkarze, ale tez po prostu dorośli zawodnicy i większość starszej młodzieży. Czy w takim razie warto zaopatrzyć się również w mniejsze piłki do gry? W niektórych sytuacjach owszem.

Po pierwsze, piłki nożne w rozmiarze „cztery” sprawdzają się w przypadku początkujących, którzy dopiero zaczynają przygodę z tego typu treningami. Ponadto przydatne okażą się także gdy ćwiczący to młodzież. I jak łatwo się domyślić na podstawie tego ostatniego, jeszcze mniejsze rozmiary sprawdzą się w przypadku treningów dziecięcych.

Czy warto więc zaopatrzyć się w piłki w kilku różnych rozmiarach? W tym kontekście będzie to dobre wyjście, gdy jesteś trenerem pracującym z zawodnikami w różnym wieku, od juniorów, po seniorów. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto skompletować piłki w kilku rozmiarach.

Drugim powodem jest fakt, że tak, jak dla młodszych zawodników większe piłki mogą być problematyczne, tak od starszych te mniejsze wymagają nieco większej precyzji – co przydaje się w trakcie niektórych treningów.

Czy warto zakupić mur piłkarski?

Każdy, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się piłką nożną, doskonale wie, że w trakcie rzutów wolnych piłkarze, których bramka jest zagrożona, formułują tak zwany mur – zgrupowanie kilku piłkarzy, zasłaniających swoim ciałem drogę do bramki.

Sytuacja ta jest na tyle charakterystyczna dla tej dyscypliny sportowej, że nie sposób nie uwzględnić jej w treningach. Fakt ten uwzględnili producenci sprzętu do treningów piłki nożnej i wprowadzili na rynek zasłony, wielkością i kształtem przypominające kilku stojących ramię w ramię zawodników. Sprzęt taki okazuje się szczególnie przydatny, gdy liczba ćwiczących zawodników jest po prostu zbyt mała, by tworzyć „żywy” mur lub gdy jest ich wystarczająco, ale trener woli przeprowadzić ćwiczenia w grupach.

Mur piłkarski może być jednak wykonany w różny sposób. Proste konstrukcje wydają się tańsze, jednak są mniej trwałe, a dodatkowo często wymagają dokupienia podstawki pod „chłopki”. Bardziej profesjonalne sprzęty dostępne są od razu w pełnych zestawach, a przy tym są na tyle solidne, że można na nich ćwiczyć naprawdę często. Czy warto więc dopłacić za jakość? Tak, zwłaszcza, że lepsze wykonanie oznacza również większą odporność na warunki atmosferyczne.

Zakup pachołków oraz lasek

Jedną z ważniejszych umiejętności w piłce nożnej jest z pewnością pewne prowadzenie piłki. To zaś łatwiej ćwiczyć między innymi poprzez slalom pomiędzy rozstawionymi pachołkami – usprawniając przy tym nie tylko kontrolę nad piłką, lecz również szybkie przemieszczanie się z nią, co ma dobre przełożenie na późniejszą skuteczność kiwania się. Teoretycznie to samo można osiągnąć po prostu wyznaczając sobie punkty do ominięcia, jednak w praktyce fizyczna przeszkoda zawsze okaże się skuteczniejszym elementem treningu.

Pachołki to jednak nie wszystko. Aby uniknąć ruchów wykonywanych bezpośrednio nad nimi, warto dodatkowo zaopatrzyć się w laski gimnastyczne. Są to specjalne, plastikowe „kijki” mocowane właśnie do pachołków lub do gumowych podkładek. W ten sposób uzyskuje się większą wysokość przeszkód, które należy ominąć, jednocześnie nie rezygnując z łatwości w ich przemieszczaniu.

Dlaczego warto sięgnąć po drabinki koordynacyjne?

To kolejny z przyrządów przydatnych w treningu pod kątem piłki nożnej. Sprzęt ten jest tyleż prosty w budowie,co efektywny w podnoszeniu umiejętności. Drabinki koordynacyjne to dwa ramiona, pomiędzy którymi znajdują się taśmy lub innego rodzaju łączenia, wyznaczające kolejne „pola”. Całość w trakcie treningu kładzie się na ziemi, uzyskując szereg prostokątów, na których w trakcie ćwiczeń można stawiać stopy, jednocześnie nie mogąc nadepnąć na żadną z linii.

Ćwiczenia z drabinkami koordynacyjnymi polegają na różnych kombinacjach przeskoków – obunóż do kolejnych pól (przodem, bądź bokiem – najpierw jednym,potem drugim), jedną nogą naprzemiennie, bądź jedną nogą przez całą drabinkę (oczywiście ze zmianą nogi w drugiej serii, by uniknąć niepotrzebnego kształtowania asymetrii).

Tego typu ćwiczenia mogą wydawać się dziecinne, ale dla piłkarza są bardzo ważne. Kształtują one koordynację ruchową, jednocześnie wpływając na jakość pracy nóg. Największą efektywność przynoszą w przypadku dzieci w wieku około 11-12 lat (choć należy zaznaczyć, iż część trenerów postuluje nacisk na ćwiczenia tego typu u jeszcze młodszych trenujących), jednak również inne grupy wiekowe mogą wynieść z tego bardzo sporo, zwłaszcza, jeśli przeskoki przez drabinkę będą wykonywane z dużą dynamiką.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć