Jaki orbitrek wybrać?

14-09-2016

Orbitreki to doskonała alternatywa dla bieżni lub roweru stacjonarnego. Już na starcie trzeba jednak zauważyć, że w przeciwieństwie do swego sprzętowego „rodzeństwa” ćwiczy więcej partii mięśni.

Wszechstronna moc orbitreka

W przypadku bieżni można mówić o ruchu analogicznym jak w przypadku biegu, ewentualnie chodzenia. Rower stacjonarny pozwala na trenowanie mięśni podobnych jak w trakcie jazdy na „klasycznym” rowerze. Z orbitrekami jest inaczej. W ich przypadku mamy do czynienia z ruchem nie tylko nóg, ale i innych partii ciała. Efekt jest taki, że wzmacniają się nie tylko kończyny, ale i brzuch oraz pośladki. Najbliższym odpowiednikiem ruchu wykonywanego na orbitreku byłby nordic walking lub intensywny marsz pod górę.

Orbitreki sprawdzają się zarówno w przypadku, gdy celem ćwiczeń jest wsparcie odchudzania, jak i w sytuacji, gdy chodzi o podnoszenie wytrzymałości.

Dlaczego warto wybrać orbitrek?

Wielość trenowanych partii mięśni to nie wszystko, sprzęt ten ma znacznie więcej zalet, które z pewnością przypadną do gustu wielu osobom dbającym o swoją formę. Przykładowo warto zwrócić uwagę, że maszyna zachowuje wysoką stabilność w trakcie wykonywania ćwiczenia, a przy okazji obciążenie stawów jest tu naprawdę niskie.

Co więcej, ćwiczenia na orbitreku pozwalają na stałą kontrolę nad aktualnym tętnem – oczywiście pod warunkiem, że konkretny model posiada sensory, za pomocą których byłoby ono mierzone (alternatywnie można je mierzyć także zwykłym pulsometrem sportowym).

Orbitrek mechaniczny – cechy

Wśród różnych typów orbitreków, mechaniczne należą do najtańszych. Niestety, wraz za niższą ceną idzie również wyższy poziom hałasu generowanego przez tą odmianę sprzętu. W przypadku orbitreku mechanicznego, opór reguluje się ręcznie. W zależności od modelu można to robić płynnie, bądź poprzez konkretne stopnie. To, o czym musisz pamiętać, to fakt, że konstrukcja orbitreku mechanicznego bazuje na pasku klinowym. Przy bardzo częstym i mocnym trenowaniu, może on ulec zużyciu.

Jeśli budżet, który zamierzasz przeznaczyć na orbitrek jest niski, możesz rozglądnąć się za odmianą mechaniczną, warto jednak trochę dołożyć i zainteresować się wariantem magnetycznym.

Orbitrek magnetyczny – cechy

Nowszą generacją orbitreków są te, w których wykorzystano magnetyczny system hamowania. W ich przypadku pasek klinowy został zastąpiony magnesami. Są one cichsze i bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia. System regulacji oporu może w nim występować zarówno w formie ręcznego pokrętła (tak jak w orbitrekach mechanicznych), jak i poprzez panel elektroniczny.

Orbitrek elektromagnetyczny – cechy

W przypadku tej odmiany orbitreka, za regulację oporu odpowiada silnik elektryczny. Podobnie jak w przypadku modeli magnetycznych, dużą zaletą jest tu wysoka kultura pracy – z pewnością orbitreki elektromagnetyczne są o wiele cichsze, niż ich mechaniczne odpowiedniki.

Sterowanie odbywa się w tym przypadku za pomocą panelu, co pozwala na precyzyjne określenie parametrów treningowych. Co jednak najważniejsze – w orbitrekach elektromagnetycznych, jeśli je porównać do dwóch pozostałych odmian tego sprzętu, można ustawić większy poziom oporu, a tym samym wykonać cięższy trening.

Zwróć uwagę na wykonanie orbitreku

System regulacji oporu to nie wszystko. Gdy decydujesz się na zakup tego typu maszyny, zwróć uwagę na solidność jej wykonania, a także na to, dla osób o jakiej budowie został on przeznaczony. Szczególnie w przypadku mniejszych urządzeń (a więc tych wykonanych z myślą o wykorzystaniu w warunkach domowych) maksymalna waga użytkownika może być określana na poziomie około stu kilogramów. Jeśli ważysz więcej, zwróć uwagę na ten parametr.

Waga to jednak nie wszystko – kupując orbitrek upewnij się, dla użytkowników o jakim wzroście został on wykonany.

Co jeszcze może orbitrek?

Gdy zastanawiasz się jaki orbitrek wybrać, zwróć uwagę również na dodatkowe funkcje, które posiadają niektóre modele. Doskonałym przykładem mogą być wspomniane już czujniki pomiaru tętna, które pomagają w kontroli nad poziomem wykonywanego wysiłku i sprawdzeniem, czy nie przesadzamy lub czy możemy pozwolić sobie na znacznie więcej.

Ciekawostką jest fakt, że w niektórych orbitrekach zamontowano oprogramowanie, które może reagować na zbyt duże tętno poprzez samoczynną zmianę oporu.

Spora część orbitreków posiada też możliwość ustawienia programów treningowych, pomiaru szybkości, przebytych kilometrów, czy wyliczania spalonych kalorii. Każda z tych funkcji ułatwia śledzenie własnych postępów.

Osobnym tematem jest dostępność dodatkowych uchwytów na bidon, czy możliwość odtwarzania muzyki – w przypadku planowania dłuższych sesji treningowych mogą się one okazać bardzo przydatne.

Jaki budżet przeznaczyć na zakup orbitreka?

Najprostsze orbitreki przeznaczone do użytkowania w warunkach domowych, można zakupić nawet za kilkaset złotych. Warto jednak pomyśleć o sprzęcie w przedziale cenowym powyżej tysiąca (lub nawet dwóch) złotych, gdyż z reguły posiadają znacznie więcej możliwości, zarówno w kontekście regulacji oporu, jak i dostępności funkcji dodatkowych. Co jednak najważniejsze – modele z tego przedziału cenowego zazwyczaj są o wiele bardziej solidne i cichsze.