Jak dobrać odpowiednią ławkę do ćwiczeń?

24-10-2016

ćwiczenia na ławeczce

Jeśli pominiemy mniejsze akcesoria w rodzaju hantli lub skakanek, szybko okaże się, że jednym z podstawowych sprzętów dla osób planujących na poważnie trenować w swoim domu są ławeczki do ćwiczeń. Czy jednak wystarczy kupić dowolną ławeczkę? Czy może jednak warto zwrócić uwagę na jej charakterystykę?

Ławki do ćwiczeń różnią się między sobą nie tylko długością, lecz również możliwością regulacji, opcją ustawienia pod kątem, czy obecnością dodatkowych akcesoriów. Na tym jednak nie koniec – znaczenie ma również materiał, którym jest ona wyłożona, a który wpływa na wygodę korzystania z tego przyrządu.

Czy warto kupić ławkę do ćwiczeń?

Jeżeli masz wątpliwości co do zasadności tego typu inwestycji, warto już na samym początku je rozwiać. Ławka zdecydowanie pomaga w różnych ćwiczeniach związanych z podnoszeniem ciężarów, pracą nad mięśniami rąk i grzbietu, a także w ćwiczeniach na mięśnie brzucha.

Warto przy tym wybrać taki egzemplarz, który zapewni Ci wygodę – i to zarówno pod względem samych ćwiczeń (w końcu ławka musi odpowiadać Twoim gabarytom), jak i przechowywania tego sprzętu. W tym ostatnim względzie na szczęście sporo po pomaga fakt, że zawsze można wyszukać wersję składaną.

Partie mięśni a rodzaj ławki

W sklepach sportowych można znaleźć ławki do ćwiczeń w kilku podstawowych formach – skośne, regulowane oraz typowe ławki pod sztangę.

Ławki skośne sprawdzają się przede wszystkim wtedy, gdy zależy Ci na rozbudowie mięśni brzucha. Z kolei ławka regulowana dodatkowo wesprze także ćwiczenia na mięśnie grzbietu. Ławka do wyciskania w oczywisty sposób najlepiej sprawdzi się w przypadku ćwiczeń na mięśnie rąk, choć i w jej przypadku można wykonywać ćwiczenia na plecy, a w przypadku podpórki na nogi – również na brzuch.

Cel zakupu ławki do ćwiczeń

Zanim zdecydujesz, jaka ławka do ćwiczeń będzie najbardziej dla Ciebie odpowiednia, najlepiej jasno określ swoje wymagania i cel, jaki sobie stawiasz. Inne rozwiązanie będzie odpowiednie w przypadku osób, które potrzebują tylko lekkiego wsparcia dla ćwiczeń wysiłkowych, a inne dla kogoś celującego ściśle w ćwiczenia z ciężarami.

Co więcej, w przypadku treningów siłowych warto uwzględnić zakres wykonywanych ćwiczeń. Nawet jeśli obecnie jest stosunkowo niewielki, możliwe, że planujesz w przyszłości go poszerzyć (co zresztą zdecydowanie warto zrobić). W takim przypadku warto uwzględnić ten fakt przy wyborze akcesoriów do ławki.

Pamiętaj także i o tym, że jeśli przy ćwiczeniach siłowych nie chcesz koncentrować się tylko na wyciskaniu, warto pomyśleć o ławkach z możliwością ustawienia oparcia (przyda się to między innymi w przypadku ćwiczeń wykorzystujących modlitewnik).

ćwiczenia na ławeczce

Ławeczka do brzuszków

Jeżeli Twoim celem jest wzmacnianie mięśni brzucha, najprostszym wyborem będzie wspomniana już ławka skośna. Zajmuje niewiele miejsca, a jednocześnie doskonale wspiera przy różnych formach ćwiczeń. Do pewnego stopnia można ją zresztą wykorzystywać także przy prostszych ćwiczeniach na mięśnie klatki piersiowej lub mięśnie grzbietu, na przykład tych wykorzystujących hantelki.

Warto przy tym zwrócić uwagę na takie parametry, jak możliwość regulowania kąta nachylenia ławki. Jeśli zakres będzie duży, znajdzie to odzwierciedlenie również w trudności wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń. W przypadku bardziej zaawansowanych treningów można postawić na ławeczki regulowane.

Ławeczka do wyciskania (pod sztangę)

W przypadku ławki do wyciskania wybór odpowiedniego sprzętu będzie trudniejszy, niż w przypadku ławek do brzuszków. W grę wchodzi nie tylko dobór takich parametrów, jak regulacja długości, czy dostępność dodatkowych akcesoriów, lecz również sama wytrzymałość ławki do wyciskania. W końcu musi ona wytrzymać ciężar nie tylko Twój, ale i sztangi, którą będziesz podnosić. Co ważne, nie dobieraj tego parametru na przysłowiowy styk. Zachowaj margines bezpieczeństwa, zwłaszcza jeżeli zamierzasz trenować często.

Wybierając ławeczkę do wyciskania, zwrócić uwagę także na jej szerokość – w przypadku ćwiczeń ze sztangą komfort korzystania z tego przyrządu będzie o wiele ważniejszy, niż w przypadku ćwiczeń na mięśnie brzucha. Słowo „komfort” może tu jednak błędnie sugerować, że chodzi wyłącznie o wygodę, a tymczasem ma to znaczenie również dla dokładności wykonywanych ruchów i – co najważniejsze – dla Twojego własnego bezpieczeństwa.

W przypadku osób ceniących sobie równomierne wpływanie na różne partie mięśni, warto przyglądnąć się ławkom posiadającym opcję ustawienia oparcia. Możliwość trenowania w różnych pozycjach sprawia, że nie tylko będziesz oddziaływać na różne obszary ciała, ale na dodatek zrobisz to w różnorodny sposób.

Stojaki na obciążenia

Wybierając ławkę do wyciskania, nie zapomnij również o stojakach, na które będziesz odkładać sztangę i na których będziesz trzymać obciążenia. Owszem, można je dokupić osobno, ale prawda jest taka, że skoro i tak będą potrzebne, najlepiej zadbać o nie od razu.

Stojak na sztangę w miarę możliwości powinien być połączony z samą ławeczką. Eliminujesz wtedy problem ewentualnego przesunięcia się tych dwóch elementów względem siebie. Z kolei gdy mowa o możliwości zawieszania obciążeń – jeśli stojak będzie posiadać odpowiednią liczbę uchwytów, unikniesz sytuacji, gdy obciążenia będą leżały w nieładzie, psując estetykę pokoju.

Sprawdź nasze propozycje: