Jak ćwiczyć na skakance? Zalety skakania dla początkujących i zaawansowanych

9-06-2021

Jak skakać na skakance?

Skakanka to niezwykle funkcjonalny przyrząd do ćwiczeń, mały i poręczny, który zmieści się nawet w damskiej torebce. Ćwiczyć można tak naprawdę wszędzie zarówno w domu, jak i na dworze. Skakanie na skakance jest niezwykle prostym ćwiczeniem. Jak prawidłowo skakać na skakance? Rączki skakanki znajdujące się na końcach, należy chwycić w ręce, naprężyć i zacząć zataczać koła rękami. Skakanka podczas kręcenia musi się kręcić, a Ty przeskakiwać. Mimo że wydaje się to dobrą zabawą, tak naprawdę można nieźle się zmęczyć. Skakanka nie może być ani za krótka, ani za długa. Jak sprawdzić, czy długość skakanki jest odpowiednia? Należy sprawdzić, czy jej końce sięgają nam do pach. Jeżeli są za długie, można zrobić węzły, a jeśli za krótkie - dobrze jest kupić nową skakankę o odpowiedniej długości. 

Co dają ćwiczenia na skakance?

Ćwiczenia na skakance dają wiele pozytywnych efektów, jak np.:

 • skuteczne spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej;
 • poprawa koordynacji i cech motorycznych;
 • wzmocnienie mięśni ud, łydek, brzucha, pośladków i ramion;
 • poprawa kondycji;
 • zwiększenie sprawności stawów;
 • poprawa jędrności skóry i zmniejszenie cellulitu;
 • napięcie skóry;
 • poprawa wydolności organizmu,
 • usprawnienie pracy serca i układu krążenia poprzez dotlenienie organizmu. 

Skakanie na skakance to ćwiczenie bardzo efektywne. Podczas wysiłku fizycznego za jej pomocą uaktywniają się wszystkie mięśnie naszego ciała, zarówno mięśnie brzucha, nóg, rąk i ramion. Ćwiczenia ze skakanką zaliczane są do ćwiczeń cardio, ze względu na ogromny wpływ na spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jednak to nie tylko spalanie, ale także poprawa wyglądu całego ciała. Pozwala na wymodelowanie ciała, ujędrnienie i poprawę wyglądu poprzez wysmuklenie nóg, ramion i brzucha.

Skakanie na skakance gwarantuje nie tylko wizualne efekty, ale także wpływa na poprawę wydolności organizmu i kondycji. Daje efekty w postaci lepszej równowagi i koordynacji ruchowej, a także wpływa na refleks. Ćwiczenia te prowadzą do spalania dużej ilości kalorii. Już podczas 30-minutowego treningu pozwala na pozbycie się około 300-400 kalorii. Trening na skakance przyśpiesza również tętno, które wpływa na samopoczucie, pobudza i jest pomocne dla prawidłowego działania serca i całego układu krążenia. 

Ćwiczenia na skakance – jakie są najlepsze techniki dla początkujących, a jakie dla zaawansowanych?

Przed rozpoczęciem treningów ze skakanką, warto jest wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, np. skakanka dla początkujących będzie idealna dla osób, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę ze skakanką. Tak jak każdy trening ćwiczenia ze skakanką powinny rozpocząć się krótką rozgrzewką, ze szczególnym zwróceniem uwagi na staw skokowy i nadgarstka. Trening na skakance powinien być wykonywany na miękkim podłożu, które zamortyzuje wstrząsy np. na ziemi czy trawniku. Najlepiej wybrać także odpowiednie obuwie amortyzujące. Konieczne jest także utrzymanie prawidłowej sylwetki podczas ćwiczeń na skakance. 

Jak wygląda prawidłowa technika ćwiczeń na skakance? Otóż konieczne jest, aby:

 • skoki były wykonywane na palcach,
 • plecy były wyprostowane, 
 • barki były nieruchome,
 • brzuch napięty,
 • ugięte łokcie, jak najbliżej tułowia,
 • nadgarstki były odchylone na boki.

Wśród technik treningu na skakance wyróżnia się wiele metod, jednak dla początkujących ważne jest, aby opanować technikę podskoków obunóż, którym jest podstawową metodą skakania. Dla osób bardziej zaawansowanych, które pewnie trzymają równowagę i mają dobrą kondycję, poleca się inne techniki, takie jak:

 • skakanie naprzemienne (raz jedna noga, raz druga),
 • skakanie na jednej nodze,
 • skakanie z jednego boku na drugi,
 • skakanie techniką ósemki (krzyżowanie skakanki podczas skakania),
 • skakanie z unoszeniem kolan bardzo wysoko.

Ćwiczenia na skakance – przykładowy zestaw ćwiczeń

Ze względu na ogromną intensywność treningu ze skakanką należy odpowiednio zaplanować ćwiczenia, tak aby uniknąć kontuzji i przetrenowania. Osoby początkujące powinny rozpocząć treningi od 5-minutowych sesji dziennych, a co 5 dni robić odpoczynek i zwiększając łączny czas ćwiczeń. Docelowym czasem treningu jest skakanie przez 30 minut. 

Oprócz wymienionych technik skakania istnieją również ćwiczenia ze skakanką w roli głównej. Są to:

 • Ćwiczenie 1. Tabata. Polega to na przeprowadzeniu 8 rund o szybkich skokach przez 20 sekund i 10 sekund przerwy. 
 • Ćwiczenie 2. Interwał. Skoki szybkie przez 20 sekund, wolne tempo 40 sekund, a wszystko w 10 rundach.

Jednak to nie tylko, z użyciem skakanki można robić wiele ćwiczeń, które mogą być wykonywane bez skakanki, np. przysiady i skłony. Ważne jest dostosowanie treningu do własnych możliwości i kondycji. 

Jakie są zalety treningu ze skakanką? 

Skakanka - co daje? Takie pytanie często pada w sytuacji zainteresowania treningiem z jej wykorzystaniem. Zalety skakania i ćwiczeń na skakance są zaskakujące. Największą z nich jest ekspresowe spalanie tkanki tłuszczowej. Półgodzinny trening to możliwość spalenia nawet 400 kalorii. Kluczem do świetnym efektów jest regularność ćwiczeń, gdyż wzmacniają one mięśnie i przyczyniają się do wysmuklenia ciała, poprawiając wygląd poszczególnych jego części. Zmienia się równowaga, szybkość reakcji, gibkość i skoczność.

Trening na skakance angażuje mnóstwo mięśni, nie tylko nóg, ale i brzucha, pośladków oraz ramion. Wpływa na ich wzmocnienie. To również ogromne korzyści da zdrowia, związane ze wzmocnieniem pracy układu krążenia i pracy serca poprzez dotlenienie całego organizmu. Każdy wysiłek fizyczny, a w szczególności skoki na skakance, wpływają na produkcje hormonów szczęścia, które sprawiają, że jesteśmy radośni i chętni do życia. 

Przy prawidłowo wykonywanych ćwiczeniach, efekty powinny być zauważalne już po 2-4 tygodniach, jednak ogromnie ważna jest systematyczność. 

Jakie są przeciwwskazania do ćwiczeń ze skakanką?

Mimo wielu zalet i efektów treningu na skakance istnieją przeciwwskazania do ćwiczeń związanych ze skakaniem. Dla wielu ludzi skakanka kojarzy się z zabawą, a nie męczącym sportem, jednak stanowi ona ogromny wysiłek dla całego organizmu. Wśród osoby, które nie powinny ćwiczyć na skakance lub skonsultować się z lekarzem są:

 • osoby z otyłością lub nadwagą,
 • osoby z problemami z układem krążenia,
 • osoby cierpiące na niewydolność serca,
 • osoby z łamliwymi i słabymi kośćmi,
 • osoby, które cierpią na bóle stawów.

Skakanka pomimo spektakularnych efektów, które gwarantuje, może znacząco obciążać stawy skokowe, kolanowe i nadgarstkowe. Może przyczynić się do powstawania kontuzji i innych problemów zdrowotnych. 

Zobacz również