Interwały - jak biegać na bieżni żeby schudnąć?

28-03-2019

Bieganie to jeden z najpopularniejszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Regularne przebieżki pomagają spalać kalorie i uzyskać wymarzoną, szczupłą sylwetkę. Aktywność fizyczna wspomagająca odchudzanie może przybierać postać treningu cardio lub interwałowego. Czym charakteryzuje się ten drugi rodzaj aktywności i jak biegać, żeby uzyskać najlepsze efekty?

bieżnia

Bieganie na bieżni – co warto wiedzieć?

Treningi na bieżni cieszą się ogromną popularnością wśród osób regularnie odwiedzających siłownię czy klub fitness – doskonale spalają tkankę tłuszczową, są odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i trenujących regularnie. Bieganie na bieżni będzie też doskonałą alternatywą, gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne lub brakuje odpowiednich terenów do uprawiania joggingu. O czym należy pamiętać, decydując się na tę formę aktywności fizycznej? Przed rozpoczęciem regularnych treningów warto przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiedni strój sportowy oraz obuwie. Ubranie nie powinno krępować ruchów, może też być wykonane z termoaktywnych materiałów, które odprowadzają pot. Podczas biegania przyda się również butelka wody oraz ręcznik. A co z samą techniką? Osoby początkujące powinny wiedzieć o tym, żeby przed wejściem na bieżnię uruchomić pas i ustawić niewielką prędkość. Nie należy wchodzić na maszynę, która już pracuje na wysokich obrotach, podobnie unikać należy włączania pasa biegowego, kiedy się na nim stoi. Niezwykle istotne jest również przygotowanie do biegu – wykonanie rozgrzewki oraz nie pomijanie fazy zakończenia treningu.

Podstawowe ćwiczenia rozciągające przed intensywnym biegiem

Dynamiczny trening bez wcześniejszego rozciągnięcia mięśni, wiązadeł oraz stawów może szybko zaowocować bolesną kontuzją. Przed bieganiem na bieżni warto więc poświęcić kilka minut na przygotowanie mięśni pośladkowych, a także wzmocnienie łydek i kostek. Podstawowym

ćwiczeniem są między innymi zakroki nogą do tyłu z jednoczesnym obniżeniem pozycji ciała do klęku. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia należy pamiętać o tym, żeby kolano nogi, na której utrzymywany jest ciężar ciała, nie wychodziło poza linię stopy. Przed bieganiem można również wykonać skoki na jednej nodze po bokach kwadratu, wymachy nóg na boki lub skłony na prostych nogach.

Jak długo biegać, żeby schudnąć?

 

Najważniejszą cechą treningu interwałowego (HIIT – High Intensity Interval Training) jest zmienność jego intensywności – fazy wzmożonego wysiłku i treningu umiarkowanego przeplatają się sobą. Udowodniono, że interwały pozwalają na spalenie nawet trzy razy więcej kalorii niż trening aerobowy, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na tę formę aktywności fizycznej. Eksperci twierdzą, że bieganie interwałowe szybko przynosi rezultaty – nie trzeba biegać długo, żeby zauważyć efekty. Przykładowy trening może uwzględniać przebiegnięcie 100 metrów sprintem oraz 200 metrów truchtem. Regularne wykonywanie tego typu interwałów po kilka serii powtórzeń zaowocuje przyspieszeniem metabolizmu i spaleniem tkanki tłuszczowej, bez strat dla mięśni.

Bieżnia treningowa – jaką kupić do domu?

Chcesz zainwestować w bieżnię do użytku domowego? Postaw na urządzenie o lekkiej konstrukcji, np. wadze do 130 kg. Do wyboru są sprzęty elektryczne oraz magnetyczne, bieżnie ze wbudowanym komputerem, w którego pamięci można przechowywać dane o treningach, a także urządzenia z wieloma programami treningowymi. Niezwykle istotna jest również moc silnika – warto zainwestować w urządzenie o mocy powyżej 2 KM. Bieżnię należy też dostosować do indywidualnych potrzeb, a także wzrostu i wagi użytkownika.

bieżnia interwały

Ranking maszyn do treningu mięśni nóg – TOP 10 najczęściej wybieranych w naszym sklepie

Wśród urządzeń dostępnych w naszym sklepie na szczególną uwagę zasługują urządzenia marek Hertz, HMS czy Energetic Body, które od lat specjalizują się w produkcji wysokiej jakości bieżni elektrycznych oraz magnetycznych. W ofercie dostępne są sprzęty idealne zarówno dla osób początkujących, jak i trenujących regularnie, np. bieżnia magnetyczna HMS B4228, bieżnia Hertz Electra S40, bieżnia elektryczna Hertz Basic, elektryczna Energetic Body W300 czy Hertz Electra T50. Urządzenie powinno być wyposażone w czytelny wyświetlacz oraz zróżnicowane programy treningowe, tak jak np. bieżnia elektryczna Hertz Freerun 4 lub Hertz Clever. Do użytku domowego doskonała okaże się także bieżnia elektryczna Hertz Home – urządzenie o kompaktowej budowie i niewielkich wymiarach. Oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników spełni również bieżnia elektryczna Hertz Platinium Wi-Fi czy Hertz Vario Pro.

Jaka bieżnia do 1000 zł do domu? Która będzie najlepsza?

Interesują Cię sprzęt do użytku domowego, na który nie wydasz majątku? Bieżnia magnetyczna HMS B4228 spełni oczekiwania zarówno początkujących użytkowników, jak i osób biegających regularnie. Urządzenie ma niewielkie rozmiary, a po treningu można je złożyć.

bieżnia interwały bieganie

Spinning – aktywność, której musisz spróbować.

 

Doskonałym sposobem na utratę zbędnych kilogramów jest także spinning, czyli intensywne. ćwiczenia na rowerze stacjonarnym, które wzmacniają mięśnie, pozwalają spalić kalorie i uzyskać wymarzoną sylwetkę. Jeśli chcesz urozmaicić swoje treningi, oprócz biegania, spróbuj również ćwiczeń na rowerze pod okiem instruktora.

Zobacz również