Hantle regulowane – szybki trening w domowej siłowni

30-09-2021

W dzisiejszych czasach sportowy tryb życia cieszy się dużą popularnością. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety pragną pięknej, wyrzeźbionej sylwetki. Jest to możliwe, jednakże wymaga to ciężkiej, skrupulatnej i regularnej pracy. Nie obędzie się również bez odpowiedniego sprzętu, który pobudzi mięśnie do intensywnego wzrostu. Czym hantle regulowane różnią się od sztangi? Jakie zalety i wady posiada takie rozwiązanie? Co wchodzi w skład zestawu hantli regulowanych? Jakie dodatkowe akcesoria okażą się strzałem w dziesiątkę w przypadku hantli regulowanych? W jaki sposób dbać o akcesoria do ćwiczeń? Jakie ćwiczenia mogą być wykonywane za pośrednictwem hantli do ćwiczeń? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Hantle zdejmowane

Hantle regulowane – czym się różnią od sztangi?

Różnice pomiędzy hantlami regulowanymi i sztangą widać już na pierwszy rzut oka. Te pierwsze są znacznie mniejsze, jednocześnie ich waga jest niższa. Sztanga charakteryzuje się natomiast tym, że jest długa, jednocześnie może mieć na sobie talerze obciążeniowe, które powodują, że cały zestaw waży zdecydowanie więcej. Hantle regulowane sprawiają, że każda część ciała podczas intensywnego treningu będzie pracowała osobno. Ma to bezpośredni wpływ na możliwość poprawienia ewentualnych dysproporcji mięśniowych. Co ciekawe, mając hantle możemy wykonać te same ćwiczenia co w przypadku sztangi, a także kilka dodatkowych, jak chociażby rozpiętki, o których będziemy pisać w dalszej części artykułu. Hantle do ćwiczeń to również gwarancja szerszego zakresu ruchu. Jest to szczególnie istotne dla nieco bardziej zaawansowanych kulturystów, którzy chcieliby rozwinąć znacznie bardziej oporne partie mięśniowe. Warto wspomnieć o różnorodnym zaangażowaniu niektórych mięśni - z reguły hantle maksymalizują liczbę włókien aktywnych podczas poszczególnych ćwiczeń. 

Hantle regulowane żeliwne – wady i zalety

Hantle regulowane żeliwne cieszą się ogromną popularnością, bowiem mają szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim możliwe jest odpowiednie dopasowanie obciążenia w zależności od tego, jaka partia mięśniowa jest ćwiczona w danym momencie. Zupełnie naturalne jest, że duże mięśnie, takie jak chociażby uda lub klatka piersiowa, są znacznie silniejsze niż bicepsy i tricepsy. Hantle regulowane umożliwiają szybką modyfikację obciążenia, co umożliwia wykonywanie ćwiczeń metodą progresywną lub degresywną. W praktyce oznacza to, że całe ciało możemy przetrenować za pomocą jednego przyrządu treningowego, nie musimy mieć w pobliżu kilku oddzielnych hantli, które charakteryzują się różnorodnym ciężarem. Kolejną zaletą jest brak konieczności dokupowania kolejnych hantli wraz z tym, jak rośnie nasza siła i wytrzymałość mięśniowa. Jest to zatem znacznie bardziej atrakcyjne rozwiązanie pod względem finansowym. Warto wspomnieć o łatwiejszym przechowywaniu - zajmują one nieco mniej miejsca. 

hantle

Hantle regulowane zestaw – co wchodzi w jego skład

Hantle regulowane zestaw to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które pragną zaoszczędzić swoje pieniądze i miejsce w danym pomieszczeniu. Decydując się na taki zestaw, możemy cieszyć się z niego niemalże do końca naszej kulturystycznej kariery. W zależności od tego, na jakiego producenta akcesoriów się zdecydujemy, zestaw może prezentować się nieco inaczej. W każdym przypadku z pewnością będziemy mieli do czynienia z dwoma gryfami, których waga wynosi od 1,5 kg do 2,5 kg w zależności od długości i grubości. Dodatkowo widoczne są cztery zaciski zabezpieczające. Ich główną funkcją jest ochrona przed wypadnięciem obciążenia na podłogę. Jeśli nie będziemy ich stosować, wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo niebezpiecznego wypadku na siłowni, a takie ryzyko powinniśmy niwelować. Niekiedy w zestawach otrzymujemy także łączenia dwóch gryfów. W zależności od tego, na jak duży zestaw się zdecydujemy, otrzymamy również talerze. Ich waga może wynosić 0,25 kg, 0,5 kg, 1 kg, 2,5 kg, 5 kg i 10 kg. Są to najczęściej spotykane obciążenia, jednakże z pewnością znajdą się również te mniej typowe. Łączenie poszczególnych wartości umożliwia modyfikowanie końcowego ciężaru, którym jesteśmy zainteresowani.

Stojak na hantle regulowane i inne akcesoria

Do hantli regulowanych zalecane są często dodatkowe akcesoria, które ułatwiają użytkowanie z tych przyrządów. Z pewnością godny uwagi jest stojak na hantle regulowane. Ma on bardzo ergonomiczny kształt, dzięki czemu możliwe jest zarówno komfortowe podnoszenie, jak i odkładanie sztangielek. Element często posiada zamontowane paski i wyprofilowane końcówki, dzięki czemu mamy pewność, że hantle nie zsuną się i nie uszkodzą stopy. Dodatkowymi akcesoriami może być opcjonalne obciążenie. Niekiedy kupujemy niewielkie zestawy, które po pewnym stażu treningowym okazują się niewystarczające. Nie oznacza to, że musimy kupić nowe hantle do ćwiczeń w domu - równie dobrze możemy dokupić kilka talerzy o dużym ciężarze. Pomieszczenie, w którym wykonywane są wszystkie ćwiczenia, warto obłożyć matą wygłuszającą. Jest to szczególnie istotne, kiedy decydujemy się na trening w domu/mieszkaniu. Zmniejsza to prawdopodobieństwo uszkodzenia podłogi, co z pewnością ma kluczowe znaczenie. 

hantle zdejmowane

Hantle do ćwiczeń w domu – jak o nie dbać?

Pamiętajmy o tym, aby odpowiednio obchodzić się z hantlami przeznaczonymi do ćwiczeń. Po każdym treningu warto wykorzystać wilgotną ściereczkę i specjalny detergent o niezbyt silnym działaniu. Wbrew pozorom jest to sprzęt, którego czyszczenie nie jest problematyczne. Warto skupić się na tym, aby metal nie został pokryty rdzą. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, wówczas problem będzie już nieco bardziej poważny. Oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych. Gdy na hantlach pojawi się rdza, wówczas możemy wykorzystać papier ścierny. Alternatywnym, być może nawet skuteczniejszym rozwiązaniem, jest szlifierka kątowa. Po starciu rdzy należy zaimpregnować metal korzystając ze specjalnego sprayu. Powinien być odporny na różnorodne temperatury, jednocześnie zabezpieczać przed ponownym pokryciem rdzą.

Hantle do ćwiczeń – 5 pomysłów na trening

  1. Pierwszym ćwiczeniem, które uznawane jest za jedno ze skuteczniejszych, są rozpiętki. Należy położyć się na ławce skośnej lub prostej. Teraz unosimy hantle poprzez wyprost rąk. Delikatnie zginamy ramiona w łokciach. Główny ruch opiera się przenoszeniu hantli na boki i do środka.
  2. Drugie ćwiczenie to tradycyjne wyciskanie sztangielek. Unosimy je w taki sposób, aby znajdowały się nad klatką piersiową, następnie opuszczamy je i ponownie podnosimy.
  3. Kolejnym pomysłem na trening jest przysiad z wyskokiem. Nogi na szerokość bioder, ramiona wzdłuż ciała. Teraz wykonujemy przysiad, a kiedy podnosimy się do góry, wówczas dynamicznie wyskakujemy.
  4. Ciekawym ćwiczeniem są także tradycyjne wykroki z hantlami. Wykonujemy ruch przednią nogą do przodu, staramy się nie dotykać kolanami podłogi, następnie wracamy do wyjściowej pozycji.
  5. Ostatnim ćwiczeniem jest tradycyjne uginanie ramion w bicepsie. Pamiętajmy o tym, że łokieć powinien znajdować się w stabilnej pozycji i musi pozostać nieruchomy - konieczne jest angażowanie tylko mięśnia dwugłowego.

Zobacz również