Fit Ball – trening wzmacniający wszystkie partie ciała.

7-05-2021

Fit Ball – czym jest i jakie są największe zalety treningu z mały i dużymi piłkami fitness?

Jeśli zastanawiasz się nad definicją Fit Ball, ten akapit jest przeznaczony właśnie dla Ciebie. Fit Ball jest połączeniem klasycznego fitnessu z ćwiczeniami na piłce. Są to bardzo energiczne zajęcia sportowe, w których używa się piłek o różnej wielkości. Zanim osoba ćwicząca przejdzie do zajęć z piłką, powinna wykonać kilkunastominutową rozgrzewkę, która ma na celu przygotowanie do pracy wszystkich partii mięśni. Fit Ball wzmacnia mięśnie nóg, a także pośladki, brzuch, klatkę piersiową oraz ręce. Wbrew pozorom jest dosyć intensywną aktywnością fizyczną, które rozciąga i wzmacnia wiele partii mięśniowych. W celu uniknięcia zakwasów oraz bólu po skończonych zajęciach należy wykonać ćwiczenia rozciągające.

Dla kogo trening Fit Ball będzie odpowiedni?

Jedną z zalet Fit Ball jest to, że te ćwiczenia może wykonywać praktycznie każdy, nawet osoby zmagające się z bolącym kręgosłupem. Podczas ćwiczeń ból będzie znacznie mniejszy. Ćwiczenia te polecane są również kobietom w ciąży oraz po porodzie, które chcą wrócić do dawnej formy. Ze względu na poprawę równowagi zaleca się ćwiczenia z piłką osobom uprawiającym snowboarding, narciarstwo oraz windsurfing. Równie ciekawe będzie połączenie ćwiczeń Fit Ball ze skakanką, a także wdrożenie do swoich codziennych ćwiczeń ekspanderów oraz gumy miniband. 

Jakie efekty daje trening Fit Ball?

Ćwiczenia Fit Ball wzmacniają wszystkie partie ciała. Pomagają, np. w poprawieniu koordynacji ruchowej, a także równowagi. Powinny z nich skorzystać również osoby mające kłopoty z błędnikiem. Podczas treningu konieczne jest uruchomienie mięśni głębokich, które pomogą zapanować osobie ćwiczącej nad piłką. Dzięki Fit Ball wypracujesz również smukłą sylwetkę, ujędrnisz ciało, a także częściowo pozbędziesz się bólu kręgosłupa. Rozciągniesz swoje mięśnie, wzmocnisz je oraz dzięki przypływie przypływie endorfin poczujesz się szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany. Efekty ćwiczeń Fit Ball są naprawdę warte poświęconego czasu.

 

Jak wybrać odpowiedni rodzaj piłki do treningu Fit Ball?

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów piłek gimnastycznych. Są to m. in.:

 • Klasyczna piłka gimnastyczna - ma właściwości antypoślizgowe. Tworzy się ją z gumy PCV. Jest uniwersalnym przyrządem przeznaczonym zarówno do ćwiczeń rehabilitacyjnych, jak i fitnessowych. Jej średnia wynosi od 56 do 75 cm. Warto wiedzieć, że im zastosowana guma jest grubsza, tym jest bardziej trwała.
 • Piłka gimnastyczna ABS - jest podobna do klasycznej piłki, jednak materiał, z którego jest wykonana to ABS (anti-burst). Materiał ten jest bardziej wytrzymały na jakiekolwiek przebicia. Istotne jest, że w sytuacji, w której piłka pęknie, powietrze z niej będzie uchodzić powoli. Jest więc bezpieczniejsza niż piłka gumowa.
 • Piłka gimnastyczna posiadająca wypustki - jest to kolejny wariant piłki klasycznej. Ten model posiada niewielkie wypustki, które swoim wyglądem przypominają kolce. Ich rozmieszczenie może być rzadsze, bądź gęstsze, a także pokrywające całą powierzchnię lub tylko jej część. Ten rodzaj piłki najlepiej nadaje się do ćwiczeń rozluźniających oraz korekcyjnych (joga, pilates).
 • Piłka gimnastyczna "fasolka" - jej kształt jest owalny/podłużny. Najczęściej można ją spotkać w rozmiarze 45x90 cm. Ma przeznaczenie korekcyjne oraz rehabilitacyjne. Niekiedy posiada wypustki masujące.
 • Piłka gimnastyczna mini - stosuje się ją w rehabilitacji oraz ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Osoba ćwicząca na takiej piłce opiera się na niej ręką w podporze, bądź trzyma ją w zgięciach nóg. Praca z nią angażuje mięśnie głębokie. Jej średnica wynosi od ok. 16 do ok. 26 cm.
 • Piłka gimnastyczna posiadająca uchwyty - jest ona przeznaczona do skakania dla dzieci.

Rozmiar piłki - jaki wybrać?

Odpowiednio dobrany rozmiar piłki do wzrostu jest bardzo ważny, ponieważ wpływa to na technikę ćwiczeń. Korzystając z za małej, bądź z za dużej piłki trening będzie nieefektywny. Może nawet prowadzić do kontuzji. Przed zakupem warto zapoznać się z poniższymi danymi:

 • 1,50 - 1,65 m (średnica piłki - 55 cm)
 • 1,66 - 1,75 m (średnica piłki - 65 cm)
 • 1,76 - 1,85 m (średnica piłki 75 cm)
 • powyżej 1,85 m (średnica piłki 85 cm)

Ważne jest, aby po napompowaniu piłki usiąść na niej i sprawdzić, czy kąt między podudziem, a udem wynosi 90 stopni. Taki sam kąt powinien być między tułowiem, a udami.

Podczas ćwiczeń warto korzystać z aplikacji treningowych, dzięki którym zostaną zapisane postępy osób ćwiczących, które będą do nich mogły zajrzeć w każdej chwili. 

Czy ćwiczenia z piłką Fit Ball angażują wszystkie grupy mięśniowe?

Efekty u osób ćwiczących są widoczne bardzo szybko. Balansując na piłce oraz wykonując różne ćwiczenia na niej pracuje się nad koordynacją ruchową. Ćwiczymy także mięśnie głębokie, niekiedy nie mając o tym pojęcia. Z kolei ciągłe siedzenie na piłce wymaga prawidłowej postawy ciała. Do głównych efektów Fit Ball należą:

 • wzmocnienie mięśni głębokich;
 • utrzymanie smukłej sylwetki;
 • brak kłopotów z równowagą oraz błędnikiem;
 • rozluźnienie, a także pozbycie się zgromadzonego napięcia.

Dzięki systematycznemu wykonywaniu treningu, osoby ćwiczące wyrzeźbią i uelastycznią swoje ciało, a także ujędrnią skórę.

Istotne jest, że wykonywanie ćwiczeń jest bardzo zdrowe dla organizmu, nie tylko poprawia sylwetkę, ale również wzmacnia odporność, co jest bardzo ważne podczas pandemii.

Jak Fit Ball wpływa na poprawę ruchomości stawów i wzrost kondycji fizycznej?

Ćwiczenia Fit Ball angażują wszystkie partie mięśniowe. Niestabilna powierzchnia piłki sprawia, że osoby ćwiczące muszą wykonywać balans ciałem. Dzięki Fit Ball mięśnie wzmocnią się, a stawy i kręgosłup zostaną odciążone. Dużą rolę odgrywa tutaj również wzmocnienie mięśni głębokich. Z Fit Ball mogą korzystać osoby, które nie chcą narażać na przeciążenia swoich pleców. Zajęcia zniwelują u nich ból. Przykładowymi ćwiczeniami mogą być:

 • Półprzysiad - osoba siedzi na piłce. Biodra i kolana są pod kątem prostym. Nogi - równolegle do siebie. Brzuch napięty, a plecy proste. 
 • Podciąganie piłki - pozycja podporu. Dłonie są oparte na podłodze. Linia ciała powinna być otrzymana prosto. Brzuch napięty. Uginamy nogi, robimy wydech i podciągamy piłkę do siebie. 
 • Unoszenie miednicy - pozycja leżąca. Piłka znajduje się pod łydkami. Nogi są wyprostowane. Ręce natomiast - wzdłuż ciała. Wykonując wydech podnosimy miednicę ku górze, prostując biodra. 

Zobacz również