Drabinka gimnastyczna do Twojej siłowni

28-06-2018

Ogromna funkcjonalność, ergonomiczny kształt i rozsądna cena – to główne zalety drabinek gimnastycznych.

Drabinka to jedno z urządzeń gimnastycznych, przeznaczonych do ogólnorozwojowego treningu, który przeprowadzić mogą wszyscy, niezależnie od wieku, płci czy swojej kondycji fizycznej.

Dlaczego warto zainteresować się drabinką gimnastyczną?

Przede wszystkim dlatego, że dzięki drabinkom wykonywać można szereg ćwiczeń, które wzmacniają i hartują cały organizm, poprawiając ogólną kondycję oraz osiągane wyniki także w innych dyscyplinach sportowych. Drabinka to świetny przyrząd do przeprowadzania rozgrzewki, do samoistnego treningu, podsumowania go czy wsparcia treningu w ramach innych sportów. Umożliwia wykonywanie rozmaitych ćwiczeń i ich kombinacji, dzięki czemu trening jest urozmaicony i pozwala na osiąganie lepszych rezultatów. Drabinka z powodzeniem może także zastępować treningowego partnera. Ponadto ćwiczenia z zastosowaniem drabinek pobudzają wszystkie mięśnie – to zatem ich główna zaleta.

 Dlaczego warto zainteresować się drabinką gimnastyczną

Źródło: https://pixabay.com

Dobry trening na drabince pozwala na kształtowanie wszystkich partii mięśni, to także świetny sposób na wzmacnianie kręgosłupa oraz kości. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia mają korzystny wpływ na mięśnie pleców, mięśnie klatki piersiowej, mięśnie brzucha, wzmacnianie mięśni rąk i nóg, a nawet pozwalają na podniesienie pośladków! To jednak droga nie tylko do podnoszenia sprawności naszego układu mięśniowego, ale także poprawy funkcjonowania narządów wewnętrznych. Dzięki ćwiczeniom z drabinkami odnosimy w końcu wszelkie korzyści, które wynikają ze wzmożenia swojej aktywności fizycznej. Nasz organizm pracuje lepiej, poprawia się też nasze samopoczucie.

Jako że ćwiczenia oddziałują ogólnorozwojowo, zwiększa się tez nasza siła oraz sprawność fizyczna. Oznacza to, że w prosty sposób możemy pozytywnie wpływać na swoją kondycję fizyczną.

Drabinki posiadają również tzw. walor korekcyjny – wykonując odpowiednie ćwiczenia, pozwalają zadbać o właściwą postawę ciała. To bardzo ważne, szczególnie dla dzieci, które z drabinek gimnastycznych korzystają chętnie. Tak nie tylko kształtują prawidłową postawę, ale też rozwijają inne umiejętności: sprężystośćgibkość czy zręczność. Ćwiczenia przyczyniają się też do szybszego rozwoju intelektualnego dzieci – wymagają koncentracji, konstruktywnego myślenia oraz sprawnego podejmowania decyzji.

Kolejnym potwierdzeniem tego, że drabinkami warto się zainteresować jest fakt, że są one (także w wersjach medycznych, rehabilitacyjnych) często i skutecznie wykorzystywane w ramach rehabilitacji i pracy fizjoterapeutów tak z dziećmi, jak i dorosłymi.

Gdzie można korzystać z drabinki gimnastycznej?

Na uniwersalność drabinek gimnastycznych wpływa nie tylko możliwość przeprowadzenia za ich pośrednictwem pełnego, ogólnorozwojowego treningu oraz ogromna liczba ćwiczeń, które mogą być z jej zastosowaniem wykonane. Jej uniwersalność polega również na tym, że może ona zostać zamontowana w wielu miejscach.

Drabinka do ćwiczeń jest wysoka i płaska. Nie zajmuje przez to dużo miejsca, a jej kompaktowy wymiar wymaga jedynie ściany, do której przymocujemy konstrukcję. Przez to drabinki są obowiązkowym wyposażeniem każdej szkolnej sali gimnastycznej oraz klubu sportowego (klubu fitness, siłowni). Drabinka gimnastyczna do domu to także coraz popularniejsze rozwiązanie – z powodzeniem można zamontować ją w swoim mieszkaniu, tworząc mini-siłownię bez wielkich inwestycji w najrozmaitsze urządzenia, które można spotkać na profesjonalnej siłowni.

Jej niewielkie wymiary, wraz z wysoką funkcjonalnością pozwalają stwierdzić, że jest to ergonomiczny sprzęt w bardzo rozsądnej cenie.

Ćwiczenia przy drabinkach

Jak już wspomniano, drabinki gimnastyczne charakteryzuje przede wszystkim ich uniwersalność oraz szerokie możliwości wykorzystania tego urządzenia w ćwiczeniach.

Drabinki zazwyczaj mają zastosowanie w wykonywaniu ćwiczeń rozciągających (np. w trakcie rozgrzewki lub w ramach podsumowania treningu), wzmacniających (w tym – siłowych) oraz korekcyjnych. Można na nich wykonywać także ćwiczenia akrobatyczne i równoważne – w ten sposób korzystają z nich przede wszystkim osoby z nieco większym doświadczeniem w treningach.

 Ćwiczenia przy drabinkach

Źródło: https://pixabay.com

Do najpopularniejszych ćwiczeń, w których drabinki są wykorzystywane, należą z pewnością: wszelkie zwisy i półzwisygrzbiety i brzuszkistanie na rękach przy drabinkach, prostowanie pleców przy drabinkach czy specyficzne ćwiczenia poszczególnych partii mięśni.

Możliwości skorzystania z drabinki są również powiększane przez rozmaite urządzenia dodatkowe (drążkilinytaśmy czy koła). Dobrze też przed drabinką rozłożyć matę asekuracyjną, która zwiększy bezpieczeństwo ćwiczeń i pozwoli na redukcję urazów po ewentualnych upadkach.

Jak wybrać najlepszą drabinkę gimnastyczną?

Drabinka gimnastyczna powinna być przede wszystkim bezpieczna i wytrzymała. Na co zwracać uwagę, wybierając tę do swojej siłowni, szkoły czy domu?

W pierwszej kolejności musimy określić, jakiej drabinki potrzebujemy: pojedynczej, podwójnej, a może całego ich rzędu? Niezależnie od liczby drabinek, na którą się zdecydujemy, warto sprawdzić, czy ich konstrukcja jest stabilna, a jakość wykonania – najwyższa. Boki drabinek zazwyczaj wykonane są z drewna iglastego wysokiej jakości, a szczebelki – ze sklejki równoległowarstwowej. Pozwala to stworzyć urządzenie trwałe, stabilne i żywotne. Niemniej na rynku dostępne są również drabinki metalowe czy sportowe drabinki linowe, a także drabinki rozporowe, które można dokładnie dopasować do wolnej przestrzeni, którą możemy przeznaczyć na stworzenie swojej domowej mini-siłowni.

 Drabinka gimnastyczna do twojej siłowni

Źródło: https://pixabay.com

Jeżeli drabinka ma zostać zamontowana w szkole, musi ona posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty do użytkowania sprzętu w tym miejscu oraz spełniać wymagania normy EN 913. Jeśli natomiast zależy nam na jeszcze większym urozmaiceniu repertuaru ćwiczeń, które na drabince mogą być wykonane, zainwestujmy w dodatkowe akcesoria – takie, jak drążki gimnastyczne czy liny.