Czy warto używać pasa treningowego?

28-06-2018

Kiedy nie korzystać z pasa treningowego?W określonych sytuacjach pas może okazać się skutecznym narzędziem treningowym.

Rozglądając się po siłowni, można często odnieść wrażenie, iż pas treningowy na brzuch jest równie niezbędny, jak wygodne sportowe buty czy technologiczna odzież, zapewniająca naszej skórze idealną cyrkulację powietrza oraz wchłanianie wilgoci. Prawdą jest, że pas do kulturystyki może wspomóc treningi siłowe, jednak z tego narzędzia – jak i z pozostałych treningowych gadżetów – korzystać należy przede wszystkim świadomie i z umiarem.

Kiedy używać pasa treningowego?

Martwy ciąg, wyciskanie sztangi nad głowę, wyciskanie sztangi leżąc, przysiady ze sztangą, podnoszenie ciężarów… To niektóre z ćwiczeń siłowych, których wykonanie wymaga przede wszystkim opanowania prawidłowej techniki, co najbardziej zabezpiecza sportowców przed potencjalnymi urazami. To również ćwiczenia, w których pas treningowy może okazać się przydatny. Z czego to wynika?

 Kiedy używać pasa treningowego?

Źródło: https://pixabay.com

Niektóre z tychże ćwiczeń wywołują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Ciśnienie to wzrasta, a jednocześnie dochodzi do wstrzymania oddechu trenującego i pojawienia się u niego odczucia ucisku. Ma to rekompensować nacisk na kręgosłup, wywierany przez stosowane w trakcie treningu obciążenie. Reakcja ta jest naturalna i niezbędna, by uchronić przed urazami krążki międzykręgowe.

Pas treningowy jest narzędziem, które jeszcze bardziej zwiększa wytwarzane w jamie brzusznej ciśnienie, a jednocześnie takim, które usztywnia korpus, tworząc swego rodzaju gorset, wspierający mięśnie w trakcie ćwiczenia. Skutkiem tego są dwie podstawowe zalety, wynikające ze stosowania pasa kulturystycznego. Pierwszą z nich jest dodatkowa ochrona kręgosłupa, a drugą – możliwość zwiększenie obciążenia.

Dlaczego warto używać pasa kulturystycznego?

Główną zaletą użytkowania pasa jest zwiększenie bezpieczeństwa własnych treningów, przede wszystkim tych siłowych. Pas wspiera i asekuruje odcinek lędźwiowy kręgosłupa i stabilizuje go, ochraniając najbardziej narażone na kontuzje miejsca. W efekcie – dzięki usztywnieniu i stabilizacji ciała oraz poprawieniu równowagi – zwiększa się bezpieczeństwo wykonywania złożonych ćwiczeń. Zmniejsza się więc też ryzyko pojawienia się przepukliny czy wypadnięcia dysku, a także innych urazów, które mogą być spowodowane przez duże przeciążenia w okolicach odcinka lędźwiowego, do których dochodzi w trakcie treningów.

Ochrona kręgosłupa przed nadmiernymi obciążeniami i zabezpieczenie go przed ewentualnymi kontuzjami to nie jedyna zaleta pasa treningowego. Odpowiednio użytkowany pozwala on na pobijanie własnych rekordów w niektórych ćwiczeniach, bowiem maksymalizuje wyniki siłowe i umożliwia zwiększanie obciążenia stosowanego w trakcie ćwiczeń.

By z tych zalet jednak skorzystać, pamiętać trzeba o spełnieniu kilku warunków.

Jak używać pasa treningowego?

Po pierwsze pamiętając, że pas kulturystyczny może zapobiegać kontuzjom, nie gwarantuje on jednak pełnej ochrony przed urazami. Nieprawidłowy oddech, nieodpowiednie napinanie mięśni w trakcie wykonywania ćwiczeń czy błędy w technice ich wykonywania powodują, że ryzyko urazu pozostaje na zbliżonym poziomie, jak w przypadku niestosowania pasa.

To właśnie dlatego korzystanie z pasa treningowego powinno zostać poprzedzone nauką oddechu przeponowego oraz wyuczeniem wzorca napięcia ciała. Dopiero właściwa technika pozwoli nam skorzystać z zalet, jakie pas oferuje.

 Jak używać pasa treningowego?

Źródło: https://pixabay.com

Po drugie warto wspomnieć, że stosowanie pasa zalecane jest głównie osobom, które są już przynajmniej średniozaawansowane, a najlepiej – zaawansowane w swoich treningach. Są to bowiem już sportowcy, którzy z tego narzędzia będą potrafili skorzystać świadomie. Szczególnie, że powinno ono być używane przy najwyższych obciążeniach – tych, które przekraczają 85% 1RM (czyli maksymalnego ciężaru, który podnosimy na raz). Przez to, że pas kulturystyczny z obciążeniem maksymalnym (i nieco mniejszym) najlepiej spełnia swoje zadania, sprawdza się u trójboistów i ciężarowców.

Osoby początkujące powinny skupić się przede wszystkim na swojej technice (tak wykonywania ćwiczeń, jak i oddechu) oraz sile mięśniowej (w tym przygotowaniu mięśni stabilizujących brzucha i pleców). Ponadto nie powinny one też stosować tak wysokich obciążeń.

Po trzecie nie zapominając, że pas wspomaga osiąganie nowych rekordów. Dokonanie tego wymaga jednak stosowania się do kolejnych zasad. W pasie nie należy wykonywać całego treningu. Powinien być on zakładany dopiero przed wykonaniem ćwiczenia, a po jego zakończeniu pas należy ściągnąć. Dodatkowo pas powinien być wykorzystywany nie więcej niż do dziesięciu powtórzeń lub jednej serii konkretnego ćwiczenia.

Prowadzenie całych treningów w pasie może natomiast bardziej zaszkodzić, niż zbliżyć do sportowych sukcesów. Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej powoduje większe napięcie mięśni i ucisk na kręgosłup – przez to sportowiec wstrzymuje oddech i czuje ucisk. Dzięki założeniu pasa mięśnie są odciążone: opierają się na nim, a jednocześnie przestają angażować się w pracę. Sztuczna stabilizacja mięśni również może prowadzić do kontuzji. Co więcej, zbyt często stosowany pas (przy zbyt niskich ciężarach) zakłóca proces adaptacyjny mięśni do większego obciążenia, a przez to osłabieniu ulega płaszcz mięśniowy wokół kręgosłupa oraz mięsień poprzeczny brzucha, który stanowi ważny element dla stabilizowania korpusu. Ćwicząc z pasem trzeba zatem odpowiednio zwiększyć liczbę i intensywność ćwiczeń, które nakierowane są na wzmacnianie mięśni brzucha i pleców.

Kiedy nie korzystać z pasa treningowego?

Podstawowym przeciwwskazaniem do użytkowania pasa treningowego, jak już wspomniano, powinno być niewielkie doświadczenie w treningach. Jeżeli nie oddychamy prawidłowo, nie potrafimy odpowiednio napinać mięśni i nie poznaliśmy jeszcze właściwej techniki wykonywania ćwiczeń, użytkowanie pasa może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a będzie mogło wręcz zadziałać szkodliwie.

 Pas treningowy

Źródło: https://pixabay.com

Z pasa treningowego nie powinniśmy również korzystać wtedy, gdy naszym celem jest trening bicepsów, tricepsów czy mięśni naramiennych. Mimo że pas w takich ćwiczeniach jest bezużyteczny, jest to na siłowni widok często spotykany.

Ponadto istnieją przeciwwskazania zdrowotne do treningu z pasem. Wiążą się one ze zwiększającym się ciśnieniem w jamie brzusznej. Nie powinny więc korzystać z pasa osoby, które cierpią na przepuklinę pachwinową oraz posiadają problemy z nadciśnieniem – wyższe ciśnienie może zwiększać ryzyko wystąpienia kontuzji.

Jaki pas kulturystyczny wybrać?

Poszukując dla siebie perfekcyjnego pasa kulturystycznego, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki czemu nie tylko wspomożemy siebie w treningach, ale też sobie nie zaszkodzimy. Szerokość i długość pasa oraz materiał, z którego został on wykonany – to kluczowe czynniki, które powinniśmy uwzględnić.

Pas powinien przede wszystkim być wygodny. Ma stabilizować, ale nie uciskać nadmiernie, nie powinien krępować ruchów, nie może też być nazbyt luźny. Producenci w zakresie szerokości i rozmiarów pasów stosują przede wszystkim dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest rozmiarówka, określona poprzez długość pasa. Dla przykładu: rozmiar S może oznaczać pas o długości 855 mm, zaś XL – 1285 mm. Drugim jest sposób zapięcia pasa. Dostępne są tak pasy zapinane na klamry, jak i na rzep. W obu tych przypadkach możliwa jest dodatkowa regulacja jego rozmiaru i dopasowanie go do własnych potrzeb.

Kolejną kwestią jest materiał, z którego pas kulturystyczny został przygotowany. Najczęściej spotykane są pasy ze skóry naturalnej (zmielonej, cielęcej lub bydlęcej). To materiały delikatne i przyjemne w dotyku, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Skórzane pasy też świetnie przylegają do ciała oraz doskonale wchłaniają pot. Ciekawą alternatywę stanowi pas treningowy z neoprenu, który – dzięki swojej elastyczności – skutecznie dostosowuje się do wszelkich krzywizn ciała. Neopren to też materiał, który jest odporny na zniszczenia, a przy tym – niezwykle lekki. Ponadto optymalną sytuacją jest ta, gdy pas możemy zakładać zarówno pod ubranie, jak i na nie, dzięki czemu będzie on nam przydatny w szerokim spektrum ćwiczeń. To między innymi dlatego ważne jest, by odpowiednio do własnych preferencji dobrać materiał jego wykonania.

Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z pasem treningowym, o pomoc w jego dobraniu warto poprosić specjalistę.