Bieżnia magnetyczna czy elektryczna – którą wybrać?

23-08-2016

Bieżnia treningowa

Postanawiasz kupić bieżnię, zastanawiasz się jednak jaką. W trakcie zakupu masz do wyboru szereg parametrów związanych z maksymalną szybkością, czy z możliwością uzyskania nachylenia. Warto tez zwrócić uwagę na sposób napędzania bieżni, a tu możliwości są dwie: magnetyczny i elektryczny.

Jakie są różnice pomiędzy rodzajami bieżni?

Bieżnia elektryczna jest mechanizmem, który do swego działania wymaga zasilania elektrycznego. Prąd doprowadzany jest do silnika, ten zaś napędza taśmę, po której będziesz biegać.

Bieżnia magnetyczna (określana również jako mechaniczna) opiera się na odmiennej zasadzie. W jej przypadku do rozruchu taśmy potrzebna jest energia własnych mięśni.

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. W przypadku bieżni elektrycznych dużym atutem jest możliwość wymuszenia tempa biegu. Po zaprogramowaniu konkretnej szybkości po prostu musisz biec danym tempem. Z kolei gdy mowa o bieżni magnetycznej szybkość spadnie gdy tylko zaczniesz tracić siły, co sprawia, że dla początkującego biegacza urządzenie to będzie stanowić spore wyzwanie. Z drugiej strony ktoś zaawansowany może w tym utrudnieniu widzieć sporą zaletę.

Warto też zwrócić uwagę na dwa czynniki. Pod względem cenowym tańsze okazują się bieżnie magnetyczne. Jednocześnie jednak są one dużo mniej przyjazne dla stawów – systemy amortyzacyjne znajdziesz raczej w bieżniach elektrycznych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bieżni?

Wybierając bieżnię warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów. Jednym z nich jest deklarowana przez producenta nośność, czyli maksymalne obciążenie. Warto przy tym zostawić pewien margines błędu.

Warto również uwzględnić również maksymalną szybkość bieżni. Pamiętaj przy tym, że nawet jeżeli dzisiaj biegasz powoli, to niewykluczone, że postępy poczynisz szybciej, niż Ci się wydaje!

Ważna jest również dostępność systemów amortyzujących. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku biegaczy z wyższa waga, ale i tych, którzy borykają się z kontuzjami lub po prostu mają słabsze stawy. Zwłaszcza, że na bieżni bieganie metodą „na palcach” jest jednak trudniejsze, niż w przypadku biegania w terenie.

Oczywiście istotne są również gabaryty, jakimi charakteryzuje się bieżnia. Jeśli nie dysponujesz dużą i pusta piwnicą, ten czynnik może się okazać kluczowy – w końcu nie będzie to jedyny sprzęt w Twoim domu. Część bieżni można dość sprawnie złożyć, jednak jeśli zamierzasz ćwiczyć regularnie – i tak będzie zazwyczaj rozłożona.

Funkcje bieżni treningowej

Wybierając bieżnię warto zwrócić uwagę na dodatkowe możliwości, jakie dają niektóre modele. Jedną z najciekawszych jest kąt ustawienia taśmy. Część bieżni treningowych pozwala na jego regulację, a tym samym podnoszenie trudności ćwiczenia. Jest to cecha, która w szczególności może zainteresować zwolenników biegów górskich, którzy rzadko mają okazję udać się w teren pagórkowaty. Przydaje się jednak także zwolennikom biegania po terenie płaskim – dłuższy trening na taśmie pochylonej do góry pozwala na szybsze uzyskanie postępów w trakcie trenowania siły biegowej.

Niektóre bieżnie treningowe pozwalają również na wprowadzanie konkretnych programów treningowych, na przykład przebiegnięcie określonej liczby kilometrów, czy spalenie danej liczby kalorii. Szczególnie cenna wydaje się możliwość programowania interwałów, które pozwalają na efektywniejsze spalanie kalorii, a jednocześnie bardzo efektywnie wpływają na poprawę szybkości.

W przypadku niektórych bieżni na uchwytach zamontowano czujniki, dzięki którym mierzone jest tętno biegacza – co pozwala na kontrolę wysiłku. Funkcja ta jest przydatna zarówno osobom, które muszą bardzo uważać na to, by nie przekroczyć konkretnego poziomu tętna, jak i sportowcom, którzy starają się ćwiczyć na wysokim poziomie możliwości własnego organizmu.

Dość często zdarza się też, że bieżnie pozwalają na odtwarzanie muzyki lub filmów lub posiadają podstawki na smartfon lub tablet. Warto jednak zaznaczyć, że choć możliwość czytania lub oglądania filmu w trakcie treningu może być sposobem na przełamanie monotonii stacjonarnego biegu, powoduje jednocześnie ryzyko wyrobienia sobie nieprawidłowej postawy (w przypadku biegania plecy powinny być całkowicie wyprostowane, natomiast w trakcie czytania lub obserwacji pulpitu siłą rzeczy dochodzić będzie do pewnego pochylenia do przodu).

Niemal standardem są natomiast uchwyty na bidon – rzecz bardzo przydatna, jeśli bieżnia będzie używana do dłuższych treningów.

Bieżnia treningowa

Ile warto wydać za zakup bieżni do biegania?

Odpowiedź na to pytanie jest ściśle zależna od tego, czego naprawdę oczekujesz. Jeśli wystarczy Ci prosty przyrząd do powolnego truchtu – wystarczą najprostsze modele, których cena oscyluje w okolicach tysiąca złotych.

Jeśli jednak bieżnia treningowa ma być dla Ciebie sprzętem służącym nie tylko do rekreacji, ale i wnieść coś istotnego w treningach wytrzymałościowych (nie tylko pod kątem biegania!), warto zainwestować w profesjonalne modele, wyposażone w zaawansowane programy interwałowe i możliwość regulacji nachylenia. W takim przypadku modele za kilka tysięcy złotych będą w pełni uzasadnione.