Akcesoria na siłownię, dodatki do domowej siłowni- pasy, rękawice kulturystyczne

30-07-2019

Niepewny chwyt sztangi bądź przeciążenia kręgosłupa podczas intensywnych ćwiczeń to najkrótsza droga do tego, by nabawić się bolesnych uszkodzeń dłoni, a nawet poważniejszych kontuzji. Z tego powodu warto sięgnąć po sprawdzone akcesoria na siłownie, jak rękawiczki do ćwiczeń czy pasy kulturystyczne, zwiększające bezpieczeństwo treningu z obciążeniami. Oto przegląd praktycznych akcesoriów i ćwiczeń z ich użyciem, pozwalających zwiększyć intensywność treningu.

Akcesoria do treningu – jakie wybrać do swojego kącika siłowego?

Niezależnie od tego, czy trenujemy w domu przy użyciu hantli, sztangi lub gum fitness, czy mamy do dyspozycji rzeczy na siłowni – nasze bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem. Wraz z kolejnymi powtórzeniami nietrudno o pot i osłabiony chwyt na gryfie, co może skończyć się upuszczeniem ciężaru, poważniejszą kontuzją i wyeliminowaniem z kolejnych treningów nawet na kilka tygodni. Przeciążenia mięśni kręgosłupa skutecznie odwodzą od wykonywania pełnych serii, a bolesne odciski są niemile widziane zwłaszcza przez kobiety, którym zależy na idealnej estetyce dłoni.

Problemy te możemy jednak w łatwy sposób wyeliminować – trwałe rękawiczki do ćwiczeń zapewniają komfort treningu, a pasy kulturystyczne wspomagają dolne mięśnie grzbietu przy podnoszeniu większych ciężarów. Jako uzupełnienie treningu z wolnymi ciężarami zawsze warto wykorzystać kettlebell lub sięgnąć po ekspandery, dzięki którym w sposób bezpieczny zbudujemy silne bicepsy i ramiona.

pas kulturystyczny

Akcesoria do ćwiczeń – jaki producent?

Od jakości materiału, z którego wykonano rękawiczki i pasy do ćwiczeń siłowych, zależy wytrzymałość tych akcesoriów, dlatego jeśli trenujemy regularnie, warto sięgać zwłaszcza po rozwiązania sprawdzonych producentów. Akcesoria na siłownie wysokiej klasy oferują firmy, takie jak Spokey, Axer, HMS czy Hertz, które przez wiele lat doskonaliły proces technologiczny związany z produkcją osprzętu sportowego. Dzięki dodatkowemu usztywnieniu nadgarstka w rękawiczkach ALLRIGHT DR czy poduszce brzusznej i metalowym klamrom w pasie METEOR EVA można liczyć na zwiększony komfort ćwiczeń i maksymalne bezpieczeństwo. Polecanym materiałem jest zwłaszcza skóra, która łączy odporność na zużycie z wygodą i doskonałą przyczepnością.

Zestaw kompletnej siłowni – co powinien zawierać?

Akcesoria na siłownie są niezwykle praktyczne, jednak nie zastąpią osprzętu treningowego. Przed zakupem rękawiczek i pasa kulturystycznego sprawdźmy, czy wszystkie niezbędne przyrządy do ćwiczeń na siłowni są dla nas dostępne. Każda dobra siłownia i przestrzeń do ćwiczeń w warunkach domowych powinny posiadać hantle z odpowiednimi obciążeniami. To właśnie dzięki nim możemy w sposób kontrolowany rozwijać konkretne partie mięśniowe, a niewielki rozmiar ułatwia przechowywanie.

Jako uzupełnienie hantli idealnie sprawdzą się kettlebelle, a większy pokój warto wyposażyć w ławkę prostą i sztangę, ławkę skośną do brzuszków lub atlas do ćwiczeń. Więcej wskazówek dot. budowy siłowni w domu i mieszkaniu znajdziesz w naszych artykułach: Domowa siłownia – jaki sprzęt fitness wybrać oraz Ranking urządzeń fitness firmy Hertz – które warto posiadać w swoim domu.

Co warto wiedzieć o pasach kulturystycznych?

Pasy kulturystyczne, jakie znajdziemy w sklepach, cechuje duża szerokość na całej długości. Dzięki temu po założeniu plecy zyskują stabilne podparcie w miejscu najbardziej narażonym na kontuzje, czyli odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zaawansowani zawodnicy korzystający z pasów kulturystycznych są w stanie podnieść z ich pomocą do kilku kilogramów więcej, jednak warto pamiętać, że są to akcesoria przeznaczone do dźwigania dużych ciężarów – przekraczających 85% maksymalnego obciążenia.

Pasy znakomicie sprawdzają się podczas przysiadów, martwego ciągu, wyciskania czy rwania, jednak uciskają brzuch. Z tego powodu należy stosować je z rozwagą – ubierać tylko podczas najważniejszych serii, pamiętając o prawidłowej technice oddychania. Pasów kulturystycznych oczywiście nie należy mylić z pasami wyszczuplającymi, wspomagającymi trening podczas redukcji tkanki tłuszczowej.

rękawice na siłownię

Jakie wybrać rękawiczki na siłownie? Które będą najlepsze?

Zmęczone lub śliskie dłonie oraz bolesne odciski to naturalni wrogowie treningu siłowego. Brak pewnego uchwytu na hantlu czy sztandze praktycznie przekreśla szanse na dynamiczny trening, a widok zniszczonych dłoni może przestraszyć niejedną początkującą osobę. Problemy te możemy jednak w łatwy sposób wyeliminować przy pomocy rękawiczek do ćwiczeń. Najprostsze modele tekstylne z paskiem oplatającym nadgarstek kupimy już za ok. 20 złotych. Są one wystarczająco miękkie, by z powodzeniem ćwiczyć przy użyciu hantli czy sztangi. Dokładając kolejne 15-30 złotych, możemy liczyć na znacznie lepsze materiały pochłaniające pot oraz skórę o dużej wytrzymałości na przetarcia.

Obciążniki – jak je wykorzystać w treningu?

Do grona przydatnych akcesoriów treningowych warto dodać odważniki kettlebell mające postać kuli z rączką. Kształt ten pozwala stosować je w ćwiczeniach statycznych i dynamicznych, także wtedy, gdy naszym celem jest rozwój wielu partii mięśni równocześnie. Przykładem może być tzw. swing, polegający na naprzemiennym podnoszeniu i opuszczaniu obciążnika na prostych rękach. Ruch przypominający huśtanie obciążnika na wysokość klatki piersiowej buduje nie tylko siłę (ciężar kettlebella możemy dobrać względem potrzeb), ale i szybkość, koordynację czy równowagę. Stąd popularność tych akcesoriów w ogólnorozwojowych planach treningowych. 

Kettlebell waga, cena i zastosowanie

Tureckie wstawanie – ćwiczenie idealne?

Wspomniany wcześniej kettlebell ma jeszcze jedną interesującą właściwość – obciążnik może służyć do rozwijania wszystkich głównych grup mięśniowych i mięśni głębokich przy pomocy jednego ćwiczenia! Mowa tu o słynnym tureckim wstawaniu (TGU). To złożone ćwiczenie polega w skrócie na uniesieniu obciążnika nad głowę i jednoczesnej zmianie pozycji z leżącej na stojącą lub odwrotnie. Poziom trudności ćwiczenia rośnie wraz z ciężarem kettlebella, a włączając je do praktyki treningowej, możemy liczyć na poprawę siły mięśniowej, lepsza technikę oddychania i rozwój mięśni odpowiedzialnych za stabilizację naszego ciała. Znakomicie sprawdzi się również podczas rehabilitacji i powrotu do zdrowia po kontuzji.

Wyniki na siłowni to oczywista motywacja do ćwiczeń, jednak w pogoni za zwiększaniem obciążenia czy liczby powtórzeń nie można zapominać o swoim bezpieczeństwie. Sięgając po niedrogie rękawiczki kulturystyczne, w łatwy sposób zabezpieczymy dłonie przed obtarciami i polepszymy chwyt, a pasy dostosowane do dźwigania sztangi skutecznie uchronią kręgosłup przed przeciążeniem. W planie treningowym warto uwzględniać również ćwiczenia rozwijające mięśnie głębokie, np. tureckie wstawanie z kettlebellem, odpowiedzialne za stabilizację ciała podczas podnoszenia ciężarów. 

Zobacz również